Dodaj produkty podając kody
5 ważnych rzeczy, o których musisz wiedzieć przed adopcją psa
Po pierwsze: adoptowany pies to nie zabawka
Najważniejsza kwestia to zrozumienie, że adopcja psa to nie nabywanie nowej rzeczy, a przyjęcie do swojego domu żyjącego i odczuwającego stworzenia. Dlatego warto nie podejmować decyzji pod wpływem impulsu lub jako prezent z okazji gwiazdki, dnia dziecka czy urodzin. Adopcja psa ze schroniska to poważna decyzja, która wpływa na życie Ciebie, Twojej rodziny oraz psiaka. Czworonóg może mieć wiele traum, problemów behawioralnych czy chorób. Dlatego również potrzebuje bezpiecznego środowiska do rekonwalescencji i rozwoju.
Pochopnie podjęta decyzja o adopcji psa może stworzyć wiele bólu dla opiekuna, który zdecyduje się zwrócić zwierzę do schroniska, a przede wszystkim dla czworonoga, który już zmaga się z ciężkim losem. Zatem zadbaj o to, aby rozważyć wszelkie za i przeciw w kwestii zaopiekowania się zwierzęciem oraz zastanów się, czy Twój dom będzie odpowiedni dla danego pieska.
Charakter psa ze schroniska
Czworonogi, zupełnie tak jak ludzie mogą mieć różne charaktery, preferencje oraz lęki. Dlatego, zanim zdecydujesz się na adopcję psa za schroniska, poproś o informację na temat usposobienia pupila oraz jego historii.
Gdzie wcześniej przebywał pies?
Znajomość poprzednich doświadczeń zwierzaka jest niezwykle istotne przed adopcją psa. W zależności od indywidualnej sytuacji może się okazać, że czworonóg wcześniej przebywał głównie na zewnątrz albo wręcz przeciwnie – był zwierzakiem kanapowym. Niektóre psy mogą od małego przebywać w schronisku, natomiast inne dostać się tam na drodze interwencji. Przeszłość czworonoga ma duży wpływ na jego stan psychiczny oraz uwarunkowania. Niektóre zwierzęta będą potrzebować bardziej doświadczonych opiekunów lub wsparcia behawiorysty.
Czy zwierzę lubi dzieci?
Kolejnym elementem, który warto mieć na uwadze, to usposobienie czworonogów do dzieci – zwłaszcza jeśli rodzina decyduje się na adopcję psa. Warto wcześniej podpytać w schronisku, czy zwierzak miał styczność z maluchami oraz w jaki sposób się zachowuje do nich. To pozwoli uniknąć ewentualnych problemów i zapewnić bezpieczeństwo zarówno dla adoptowanego psa, jak i najmłodszych domowników.
Czy pies może przebywać w domu z innymi czworonogami
Nierzadko osoby, które już mają pupili w domu, decydują się na przygarnięcie zwierzaka ze schroniska. Może to wynikać z chęci podarowania bezpiecznej przestrzeni dla czworonoga. Natomiast nie każdy pies ze schroniska polubi się z innymi zwierzakami. Dlatego zapytaj wcześniej, czy zwierzę toleruje innych czworonogów. Niektóre zwierzaki z trudnościami behawioralnymi mogą wykazywać agresywne zachowania wobec psów czy kotów. Niezbędna jest także wizyta zapoznawcza, pozwalająca na oswojenie się czworonogów ze sobą. To ważne, aby zadbać zarówno o komfort zwierzaków rezydentów, jak i przygarnianego stworzenia.
Czy pies ma lęki
Niestety, historie czworonogów ze schroniska są różne i nie brak w nich przykrych doświadczeń, które mogły odbić się na psychice psa. Dlatego należy zastanowić się nad tym, w jaki sposób zadbasz o dobrobyt adoptowanego zwierzaka.
Tych kilka elementów ma duże znaczenie – dlatego warto je przemyśleć, zanim zdecydujesz się na przygarnięcie czworonoga.
Popularne choroby psów ze schroniska
Choć zwierzęta w schroniskach mają zapewnioną opiekę weterynaryjną, to przy większych skupiskach psów i kotów, trudno uniknąć niektórych chorób. Wśród popularnie diagnozowanych schorzeń można wymienić:
- infekcje skóry
Dolegliwości skórne mogą być spowodowane różnymi czynnikami. Alergią pokarmową lub pasożytami. Warto zadbać o odpowiednią diagnozę oraz wprowadzenie dopasowanego leczenia, które pomoże wrócić zwierzakowi do zdrowia.
- wirusy
W miejscach, w których jest dużo zwierząt, trudno jest uniknąć zakażeń wirusowych. Najczęściej dotyczy to chorób atakujących układ pokarmowych, takich jak np. parwowiroza, która jest silnie zakaźna.
- lęki
Wiele psów ze schroniska zmaga się również z lękami, a nierzadko też stanami depresyjnymi czy apatią. Dlatego często potrzebne jest wsparcie behawiorysty, aby pomóc w powrocie psa do dobrej formy.
Warto zatem zadbać o opiekę weterynaryjną dla psa po adopcji.
O czym jeszcze pamiętać przy adopcji psa?
Już wiesz, o co zapytać w schronisku przed przygarnięciem zwierzaka. Warto również odpowiednio przygotować dom. Niezbędna jest odpowiednia karma dla psa, odpowiednio dostosowana do wieku, rozmiaru oraz potrzeb zdrowotnych czworonoga. Warto również zamówić miski na wodę i pożywienie, legowisko oraz zabawki dla pupila. W razie potrzeby pomocne mogą się okazać także preparaty witaminowe oraz suplementy wzmacniające. Takie produkty ma w swojej ofercie internetowy sklep zoologiczny. Wszystko, co potrzebne, możesz wygodnie zamówić online, bez konieczności wychodzenia z domu.