Dodaj produkty podając kody
Co powinna zawierać dobra karma dla kota?
Dobór odpowiednio zbilansowanej karmy ma ogromne znaczenie dla dobrobytu i poprawnego funkcjonowanie zwierzęcia. Szczególnie koty mają wrażliwy układ trawienny, dlatego w ich przypadku należy zachować szczególną uważność przy wyborze dobrego pożywienia. Dowiedz się, na jakie elementy zwrócić uwagę przy zamówieniu dobrej kociej karmy.
Dobra karma dla kota – co powinna zawierać?
Chcesz zadbać o szczęśliwy brzuszek swojego pupila? Zamów w takim razie dla niego karmę dla kota z dobrym składem. Wielu opiekunów jednak zastanawia się, co powinien zawierać taki produkt, aby zapewniał niezbędne składniki odżywcze. W odpowiednio zbilansowanej karmie dla kotów nie może zabraknąć:
-
wysokiej jakości białka zwierzęcego
Twój pupil, choć ma miłe w dotyku futro i piękny pyszczek w rzeczywistości jest drapieżnikiem, który najlepiej funkcjonuje na karmach bogatych w białko pochodzenia zwierzęcego. To oznacza, że w jego misce znajdzie miejsce drób, jagnięcina czy bogata w taurynę wołowina. W dobrej karmie dla kota lądują soczyste kawałki z widocznymi przerostami oraz ścięgnami. Doskonale sprawdzą się także ryby.
-
tłuszcze
Tłuszcze w karmie dla kota z dobrym składem również są pozyskiwane z produktów odzwierzęcych. Cennym wzbogaceniem pokarmu mogą być także oleje będące źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.
W karmie dla kota z dobrym składem główny prym wodą mięso lub ryby może pojawić się także niewielka ilość warzyw, warto jednak wiedzieć, że im mniej węglowodanów, tym lepiej. Codzienne pożywienie pupila oprócz odpowiednich składników analitycznych powinno także mu dostarczać tauryny, witamin A, B, D i E, a także składniki mineralne, takie jak cynk, fosfor, żelazo, selen, potas, magnez czy siarka. Tak zbilansowany pokarm wpłynie pozytywnie na funkcjonowanie zwierzęcia i wesprze jego zdrowie.
Co nie powinno znaleźć się w karmie dla kota?
Na rynku można zaobserwować wiele karm dla kota, a ich jakość jest różna. Dlatego, zanim zdecydujesz się na zakup pokarmu dla swojego pupila, zwróć baczną uwagę na skład. Wśród znaków ostrzegawczych świadczących o kiepskiej jakości, można wymienić:
-
brak dokładnej informacji o składzie pokarmy
Na opakowaniu widzisz tylko zdawkowe dane dotyczące proporcji makroelementów, a składniki są enigmatycznie opatrzone nazwą produktów odzwierzęcych? Niestety, ale taka karma dla kotów to wielka niewiadoma. Mogą w niej znajdować się wyroby uboczne uboju o kiepskich właściwościach odżywczych.
-
białko pochodzenia roślinnego
Koty to mięsożercy, warto zatem zadbać o to, aby w jadłospisie znalazły się wysokiej jakości produkty odzwierzęce. Białko pochodzenia roślinnego, zazwyczaj pozyskiwane z soi jest tańsze, ale nie charakteryzuje się taką odżywczością oraz przyswajalnością u kotów, jak mięso czy ryby.
-
dodatki zbóż
Co do zasady w kocim jadłospisie nie powinny znajdować się zboża. Choć niewielkie ich ilości nie powinny wyrządzić krzywdy, to jednak nie pełnią one żadnej ważnej funkcji oprócz zapychacza.
-
sztuczne barwniki i polepszacze smaku
Im więcej substancji chemicznym uatrakcyjniających wygląd pożywienia, jego smak i aromaty, tym karma może mieć gorszy skład. Warto zatem omijać takie produkty i wybrać jedzenie dla kota o bardziej naturalnym składzie. Dzięki temu zadbać o zdrowe odżywianie dla swojego pupila.
Zwracając uwagę na te elementy, łatwiej wybierzesz pełnowartościową karmę dla kota.
Dobra karma dla kotów – sucha czy mokra?
Wśród wielu opiekunów pojawia się to samo pytanie. Jakie pożywienie wybrać – karmę suchą dla kota czy mokrą? Warto wiedzieć, że oba te rozwiązania mogą być z korzyścią dla zdrowia pupila.
-
sucha karma dla kotów – zalety
Dobra sucha karma dla kotów stanowi doskonale zbilansowane pożywienie. Co więcej, w przypadku zwierzaków, które lubią jeść selektywnie i wybierają kawałki to szczególnie korzystne rozwiązanie. Każdy granulek ma taki sam skład, dlatego zapewnia odpowiednie odżywienie i dostarcza niezbędne substancje, witaminy i minerały. Atutem suchej karmy dla kotów jest również jej łatwe przechowywanie i długa świeżość. W zależności od rodzaju kupionego produktu, po otwarciu zachowa on swoje właściwości odżywcze oraz aromat nawet do 30 dni. Sucha karma nie jełczeje oraz nie psuje się tak szybko pod wpływem wysokiej temperatury. Doskonale sprawdzi się przy żywieniu zarówno młodych kotów, jak i dorosłych. Przyjemnie chrupie przy jedzeniu.
-
dobra karma mokra
Wysokiej jakości karma mokra dla kotów ma zachęcającą konsystencję, smak i aromat. Dzięki możliwości zakupu niewielkich saszetek porcjowanie jej jest niezwykle łatwe. Doskonale się sprawdzi przy kotach niejadkach, gdyż świetnie pobudza apetyt. To również odpowiednie rozwiązanie dla seniorów, które mają słabsze zęby. Dobra karma mokra dla kotów wpływa pozytywnie także na nawodnienie, przez co jest zalecana niechętnie pijącym zwierzętom.
Co do zasady, zarówno karma mokra, jak i sucha będzie odpowiednia dla kota, pod warunkiem że jej skład będzie świetnie zbilansowany. Część opiekunów lubi mieszać je, tak by zwierzę miało zapewnioną różnorodność.