Dodaj produkty podając kody
Czym się różni karma dla psa i kota?
W Twoim domu znajdują się zarówno psy, jak i koty? Z pewnością nierzadko widywałeś sytuację, gdy jedno zwierzę drugiemu. Warto jednak dowiedzieć się, jaka jest różnica pomiędzy psią a kocią karmą, oraz czy takie podjadanie jest zdrowe dla Twoich pupili. Dowiedz się, czy kot może jeść pożywienie dla psa i na odwrót.
Karmy dla psów i kotów – czy są takie same?
Zanim będzie możliwe odpowiedzenie na pytanie, czy pies może jeść kocią karmę, warto najpierw zastanowić się nad potrzebami żywieniowymi obu tych zwierząt. Choć są one przyjaciółmi człowieka od wielu tysięcy lat, to jednak ich zapotrzebowanie na składniki odżywcze się różni. W przypadku diety kotów niezwykle istotne jest zadbanie o to, aby znalazły się w niej następujące składniki:
-
wysokiej jakości białko
Koty to mięsożercy. Najlepiej przyswajają pokarm źródła odzwierzęcego. W ich organizmie duże znaczenie ma podaż białka pozyskiwanego z mięsa i ryb. Doskonale w tym celu sprawdzi się kurczak, kaczka, indyk, cielęcina i jagnięcina. Odpowiednim pożywieniem będzie także tuńczyk czy łosoś. Zastosowanie znajdą także podroby – choć nie powinny one stanowić głównego źródła białka.
-
tłuszcze
Wysokowartościowe oleje oraz tłuszcze odzwierzęce również są istotne dla dobrej formy mruczka. Zadbaj zatem o zakup wartościowej karmy dla kota.
Natomiast same węglowodany czy dodatki roślinne nie są potrzebne w diecie kocura. Ich wartość w pokarmie nie powinna przekraczać 10%. Wynika to z tego, że samo uzębienie zwierzaka jest przystosowane głównie do spożywania mięsa i ryb. Kot w przeciwieństwie do psa ma także krótsze jelita, przez co trawienie pokarmów zawierających węglowodany może być dla niego trudne i kłopotliwe. Psy natomiast są z natury wszystkożerne. Przez lata ewolucji oraz przysposobienia do człowieka wykształciły w sobie zdolność trawienia skrobi. Dlatego w ich pożywieniu jest również miejsce na warzywa, owoce oraz inne węglowodany.
Nie tylko zapotrzebowanie na makroelementy różni się u psów i kotów. Te ostatnie wymagają do prawidłowego funkcjonowania tauryniny i argininy. To aminokwasy wpływające na pracę wątroby, detoksykacje organizmu, funkcjonowanie układu nerwowego, a także immunologicznego u zwierzęcia. Bez argininy niemożliwe byłoby trawienie oraz uwalnianie insuliny. Wpływa ona także na regulację ciśnienia krwi oraz pracę naczyń krwionośnych. Niedobór tego aminokwasu może doprowadzić do porażeń, zaburzeń trawiennych, a nawet śpiączki i zgonu zwierzaka. Natomiast tauryna wpływa na pracę całego organizmu. Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego, metabolizmu, wchłaniania witamin i substancji odżywczych czy pracę układu rozrodczego.
Warto wiedzieć, że psy potrafią same syntezować taurynę w swoim organizmie, dlatego w wielu karmach nie ma tego aminokwasu. Z kolei dla kota te substancje są niezbędne dla zachowania zdrowia, a długofalowo również życia. Zatem psia karma dla kota będzie nie tylko zbyt ciężkostrawna, ale doprowadzi także do powstania groźnych niedoborów.
Psia karma dla kota – skutki
Koci układ trawienny jest niezwykle delikatny, przez co przy spożywaniu niedopasowanej karmy może szybko dojść do groźnych powikłań, takich jak biegunka, zaburzenie gospodarki wodno-elektrolitowej oraz zaburzenia wątroby. Bagatelizowanie takich objawów jest niebezpieczne i w konsekwencji skutkuje nie tylko złym samopoczuciem zwierzęcia, ale także poważnymi problemami zdrowotnymi. Dlatego należy zadbać, aby kot nie wyjadał psiej karmy.
Kocia karma dla psa – dlaczego to niekorzystne rozwiązanie?
Mimo że psy są wszystkożerne, również nie powinny zajadać się jedzeniem dla mruczków. Wynika to z tego, że mają inne zapotrzebowanie kaloryczne, a także pod kątem składników analitycznych i mikroelementów. Choć gdy przypadkowo zwierzę pokierowane łakomym odruchem pożrę pożywienie kociego kolegi, nie powinno się nic stać, to nie należy zastępować pełnoporcjowej karmy dla psa innymi produktami.
Jak zapobiec wyjadaniu psiej karmy przez kota?
Zastanawiasz się, w jaki sposób zapobiec wzajemnego wyjadania pożywienia przez psiego i kociego pupila? Warto zadbać o rozdzielenie ich pór żywienia. Nie powinno to stwarzać dużych trudności. Co do zasady dorosłe psy są karmione zazwyczaj 2 razy dziennie, natomiast koty powinny otrzymywać mniejsze porcje, ale z większą częstotliwością. Zatem podawanie pożywienie w innych godzinach powinno ograniczyć zjawisko wyjadania psiej karmy przez kota. Co więcej, jeśli Twojego mruczka notorycznie ciągnie do miski innego zwierzęcia, może to być oznaką:
-
niedoboru
Każda zmiana kociego zachowania powinna zainteresować opiekuna, gdyż może wskazywać na toczącą się infekcję, zbyt duży stres czy braki żywieniowe.
-
zbyt małej ilości pokarmu
Jeśli Twój kot cały czas szuka pożywienia, może to oznaczać, że otrzymuje porcje o zbyt małej kaloryczności. Zweryfikuj zatem na tabelach żywienia, czy zwierzę zjada odpowiednią ilość pokarmu. Dzięki temu zapobiegniesz niedożywieniu oraz wyjadaniu psiego jedzenia.
W ten sposób zadbasz zarówno o zdrowie kota, jak i psa. Pamiętaj, aby zadbać o wysokiej jakości karmę dla obu tych zwierząt. Dzięki temu wspomożesz ich dobrą formę oraz poprawne funkcjonowanie organizmu.