Dodaj produkty podając kody
Dlaczego warto kupić karmę bezzbożową?
Coraz większą popularnością ostatnimi czasy cieszą się karmy dla psów o wysokiej zawartości mięsa, pozbawione dodatku zbóż. Wielu opiekunów wybiera akurat takie produkty, gdyż są one mniej obciążające dla układu trawiennego i pozwalają na uniknięcie często uczulającej zwierzęta pszenicy. Dowiedz się, czy warto postawić na karmy bezzbożowe dla psów oraz jakie korzyści wiążą się z ich stosowanie.
Karma dla psów bez zbóż – co znajduje się w jej składzie?
W naturze psowate żywią się głównie mięsem, rybami, podrobami, kośćmi oraz w mniejszym stopniu owocami i warzywami. Co do zasady zdolność do trawienia skrobi to wynik ewolucji oraz przysposobienia psa przez człowieka. Choć zwierzę potrafi przetworzyć składniki zbożowe, to nie mają one dużej wartości odżywczej dla czworonoga – jednak są pomocne przy utrzymaniu odpowiedniego bilansu kalorycznego. W gruncie rzeczy te stworzenia pozyskują najwięcej cennych składników z mięsa, ryb i tłuszczów. Co więcej – podawanie zbyt dużej ilości węglowodanów w jadłospisie tego czworonoga może prowadzić do zaburzeń metabolicznych oraz schorzeń.
W obecnych czasach świadomość żywieniowa psich opiekunów jest coraz większa, dlatego częściej decydują się oni na zakup karmy bezzbożowej dla psa. W takim pokarmie znajdują się następujące składniki:
-
mięso
Psy to zwierzęta w dużej mierze mięsożerne. W ich jadłospisie mogą znajdować się takie produkty jak kurczak, indyk, kaczka, gęś, wołowina, wieprzowina, cielęcina czy królik. Warto tak dobierać karmę dla psów bez zbóż, aby zarówno zapewniała ona odpowiednią ilość białek i tłuszczów, jak i była zgodna z preferencjami smakowymi zwierzaka.
-
ryby
W psim żywieniu doskonale sprawdzą się także ryby, a najczęściej w tym celu wykorzystywane są łososie i tuńczyki. Zapewniają nie tylko dobre źródło białka, ale również kwasów tłuszczowych, niezbędnych w dobrze zbilansowanej psiej diecie.
-
warzywa i owoce
Dodatek buraka, batata, dyni, korzenia pietruszki czy marchwi może być niezwykle korzystny w psim jadłospisie. Takie elementy również mogą znaleźć się w karmie bezzbożowej. Warto jednak mieć na uwadze, że występują one w znacznie mniejszej proporcji niż białka i tłuszcze, które stanowią fundament żywienia tego czworonoga.
Dobra karma bez zboża powinna zawierać co najmniej 30% białka – a im więcej, tym lepiej. Warto by znalazły się w niej także niezbędne witaminy i minerały, takie jak wapń czy fosfor.
Zboża w karmie dla psa – jaką pełnią funkcję?
Część opiekunów może się zastanawiać zatem, dlaczego jest tak wiele karm zbożowych dla czworonogów. Otóż te składniki pełnią funkcję zapychaczy. Zapewniają sytość oraz odpowiednią kaloryczność pokarmu. Nierzadko pozyskiwane jest z nich także białko – np. z soi. Warto jednak mieć na uwadze, że psy znacznie lepiej wchłaniają składniki pochodzenia zwierzęcego aniżeli roślinnego. Nadmiar zbóż w diecie czworonoga może prowadzić do:
-
obciążenia układu trawiennego
Tanie karmy, w których występuje zbyt dużo zbóż czy podawanie produktów przetworzonych, np. chleba czy bułek może doprowadzić do problemów trawiennych u zwierząt. Źle zbilansowany jadłospis nierzadko skutkuje nie tylko bólem brzucha, ale także biegunkami. Z kolei one mogą doprowadzić do zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej, odwodnienia zwierzaka, apatii, braku apetytu oraz osłabienia układu odpornościowego u psa.
-
cukrzycy
Pszenica, kasze czy ryż w nadmiernej ilości powoduje znaczne podniesienie poziomu glukozy we krwi podczas procesów trawiennych. Zwierzę długotrwale karmione w ten sposób może rozwinąć cukrzycę oraz inne schorzenia metaboliczne.
-
otyłości
Zboża to wielocukry o dużej kaloryczności. Nie zapewniają pełnej sytości, więc zwierzę może wykazywać się znacznie większym apetytem, niż wynikałoby to z jego zapotrzebowania na energię. Nadmierne spożywanie karmy ze zbożami może doprowadzić do wzrostu masy ciała oraz otyłości. Jest to szczególnie widoczne u zwierząt po sterylizacji, ze schorzeniami czy psich seniorów. W takich sytuacjach znacznie lepiej wybrać odpowiednią karmę weterynaryjną lub taką pozbawioną zbóż.
To nie jedyne negatywne konsekwencje źle zbilansowanego pożywienia. Nadmierna ilość zbóż w karmie dla psa obciąża pracę trzustki, a także może przyczyniać się do podwyższonego poziomu cholesterolu we krwi.
Dlaczego karmy bezzbożowe dla psa są korzystniejsze?
W świetle tylu minusów spożywania źle skomponowanego pożywienia, w którym znajduje się zbyt duża zawartość pszenicy, kukurydzy, ryżu czy kaszy, trudno się dziwić, że coraz więcej opiekunów wybiera karmy specjalistyczne bezzbożowe. Taki sposób żywienia nieco przypomina dietę BARF, w której również wyeliminowane zostały wielocukry w postaci kaszy czy ryżu. To jadłospis najbardziej odpowiedni biologicznie dla potrzeb czworonoga. Decydując się na wysokiej jakości suchą karmę bez zbóż, zapewnisz swojemu zwierzęciu:
-
niezbędne składniki, minerały i witaminy do poprawnego funkcjonowania organizmu,
-
lekkostrawne pożywienie,
-
smaczną karmę.
To również odpowiedni sposób żywienia dla psich alergików, gdyż zboża to popularne alergeny. Dzięki temu możesz wyeliminować z jadłospisu przyjaciela składniki, które powodują u niego podrażnienia czy świąd. Dobre karmy bez zboża łatwo wybierzesz w ofercie naszego internetowego sklepu zoologicznego. Dzięki dostępności różnych smaków bez trudności dopasujesz odpowiedni produkt dla swojego przyjaciela.