Dodaj produkty podając kody
Ile powinien jeść pies? Podpowiadamy!
Czy wiesz, ile powinien jeść Twój pies? Część opiekunów zastanawia się, czy w sposób prawidłowy wydziela odpowiednią ilość karmy dla swojego czworonoga. Warto wiedzieć, że porcja pożywienia w dużej mierze zależy od wieku zwierzaka, jego docelowej masy, trybu aktywności oraz innych czynników. Dowiedz się, ile powinien jeść pies.
Tabela żywieniowa psa – pomocne narzędzie przy karmieniu
Jeśli zastanawiasz się, ile powinien jeść Twój pupil, zwróć uwagę na tabelę żywieniową dla psa. Znajdziesz ją np. na suchych i mokrych karmach dla czworonogów. W tabelach żywieniowych psa podawana jest odpowiednia kaloryczność i ilość pokarmu do wagi zwierzęcia. Warto jednak wcześniej dowiedzieć się, jaką masę docelową ma mieć Twoje zwierzę. W ten sposób unikniesz zarówno przekarmiania, jak i niedożywienia u pupila.
Ile suchej karmy dla psa, a ile mokrej?
Wielu opiekunów zmaga się z pytaniem, ile suchej karmy należy podawać psu. Otóż co do zasady takie pożywienie jest niezwykle kaloryczne. Natomiast dokładna ilość zależy od wieku zwierzęcia, jego stanu zdrowia, masy, aktywności oraz odżywczości pożywienia. W przypadku karmienia zwierzęcia mokrą karmą warto mieć na uwadze, że znajduje się w niej mnóstwo wody, a przy tym jest znacznie mniej kaloryczna niż suche granulki.
Ile powinien jeść szczeniak?
Szczeniaki po ukończeniu 4-5 tygodnia zaczynają jeść pokarm stały oprócz mleka. Warto jednak zadbać o podawanie odpowiednią ilość jedzenia dla malucha oraz częstotliwość. Odpowiedź na pytanie ile razy dziennie powinien jeść szczeniak, znajdziesz na opakowaniu wybranej karmy dla juniora. W razie wątpliwości warto również zasięgnąć opinii weterynarza, który z pewnością doradzi odpowiednią kaloryczność dla malucha. Co do częstotliwości żywienia młodego zwierzaka, doradza się podawanie jak najczęściej małych porcji. Dlatego najmłodsze czworonogi, które jeszcze nie ukończyły 8 tygodni, powinny być karmione 6 razy dziennie. Warto jednak wiedzieć, że z czasem można zmniejszyć częstotliwość serwowania pożywienia, na rzecz większych porcji. Należy zadbać o to, aby ten proces zachodził stopniowo i był rozłożony w czasie. Zatem najlepszym scenariuszem jest zmniejszanie częstotliwości np. co miesiąc. Docelowo pies, który ukończył 6 miesięcy, może być karmiony 2 razy dziennie. Pomimo rzadszego podawania pożywienia, należy zadbać o to, aby była zachowana odpowiednia wartość dziennej dawki karmy dla szczeniaka.
Ile jedzenie dla psa – dopasowanie ilości pokarmu do masy ciała
Warto wiedzieć, że w przypadku zdrowych psów bez schorzeń można obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne na podstawie ich wagi. Najpierw jednak należy obliczyć metaboliczną masę ciała zwierzęcia. Wystarczy podnieść jego aktualną wagę do potęgi 0,75. Następnie, jeśli chcesz dowiedzieć się, ile powinien jeść pies, pomnóż uzyskany wyniki przez 70. Otrzymasz wtedy zapotrzebowanie kaloryczne zwierzęcia.
-
ile powinien jeść pies o masie 5 kg – waga metaboliczna wynosi 3,4 kg a zapotrzebowanie kaloryczne około 240 kcal,
-
ile powinien jeść pies o masie 10 kg — waga metaboliczna wynosi 5,5 kg a zapotrzebowanie kaloryczne około 390 kcal,
-
ile powinien jeść pies o masie 30 kg — waga metaboliczna wynosi około 13 kg a zapotrzebowanie kaloryczne niespełna 900 kcal,
-
ile powinien jeść pies o masie 40 kg — waga metaboliczna wynosi 16 kg a zapotrzebowanie kaloryczne 1120 kcal.
Należy jednak pamiętać, że uzyskane wartości są orientacyjne, gdyż nie uwzględniają one wieku zwierzęcia, jego aktywności czy potrzeb zdrowotnych. W przypadku psów o osłabionej odporności, chorych starszych czy suczek ciężarnych oraz karmiących warto uzyskany wynik skonsultować z weterynarzem.
Ile jedzenia dla psa – na co zwrócić uwagę przy ustalaniu porcji suchej karmy
Zapotrzebowanie na składniki odżywcze różni się w zależności od:
-
wieku
Szczeniaki potrzebują znacznej porcji energii, składników odżywczych, witamin, minerałów i pierwiastków. Dzięki temu mogą prawidłowo się odżywiać. Natomiast skład karmy dla dorosłych psów oraz jej kaloryczność będzie się różnić zarówno pod kątem makroelementów, jak i mikroelementów. W przypadku zwierząt, które ukończyły 8 rok życia, warto zdecydować się na pożywienie stworzone specjalnie z myślą potrzebach seniorów. Starsze czworonogi mają mniejsze zapotrzebowanie na kaloryczność – należy mieć to na uwadze, aby uniknąć problemu otyłości.
-
trybu życia
Twój pupil uwielbia wylegiwać się na kanapie, a jego spacery są spokojne? Uwzględnij jego aktywność ruchową zarówno przy wyborze rodzaju karmy dla niego, jak i przy odmierzaniu odpowiedniej porcji. Dla zwierząt preferujących bardziej sportowy tryb życia warto zastosować karmy specjalistyczne o wysokiej zawartości białka i specjalnie wyselekcjonowanych składnikach.
-
stanu zdrowia
Co do zasady zwierzęta po zabiegu sterylizacji mają znacznie mniejszą aktywność ruchową, a przy tym również wymagają innego sposobu żywienia o ograniczonej kaloryczności.
Zarówno wybór odpowiedniej karmy dla psa, jak i ustalenie wielkości porcji jest niezbędne do tego, aby zwierzę prawidłowo rozwijało się i funkcjonowało. Zadbaj o to, aby jak najlepiej dopasować pożywienie i kaloryczność do potrzeb swojego pupila.