Dodaj produkty podając kody
Jak zmienić kotu dotychczasową karmę?
Planujesz zmienić kotu dotychczasowe pożywienie, ale nie wiesz, w jaki sposób zrobić to poprawnie? Przestawienie na inną karmę może być spowodowane brakiem apetytu u zwierzaka czy koniecznością wprowadzenia bardziej wartościowego pożywieniu lub dopasowanego do potrzeb pupila. Dowiedz się, w jaki sposób skutecznie i bezpiecznie zmienić karmę dla kota.
Zmiana karmy dla kota – kiedy zazwyczaj następuje?
Zmiana karmy u kota może być podyktowana wieloma przyczynami. Wśród najczęściej występujących wymienia się:
-
dorastanie
Cykl życia zwierzaka wiąże się z innym zapotrzebowaniem na składniki odżywcze oraz kaloryczne w pożywieniu. Dlatego w przypadku maluchów stosuje się karmę dla kociąt, a po tym, gdy ukończą 12-sty miesiąc życia, należy zmienić ją na pożywienie dla dorosłego czworonoga. Warto jednak pamiętać, że czas nie omija pupili, a wraz z wiekiem spada u nich zapotrzebowanie na kalorie, natomiast wymagają one suplementacji substancji odżywczych oraz witamin. W zależności od rasy kot staje się seniorem w wieku około 10-12 lat. Wtedy również warto zadbać o zmianę karmy na pożywienie odpowiednie dla potrzeb starszego zwierzęcia.
-
rozmnażanie się
Kotki ciężarne oraz karmiące mają zwiększone zapotrzebowanie kaloryczne i wymagają wysokoodżywczego pożywienia. Powinna ona charakteryzować się podwyższoną zawartością białka, gdyż uczestniczy ono w syntezie przeciwciał i komórek, to także budulec tkanek. Wpływa ono również na laktację. Zatem jeśli chcesz zadbać o dobrą formę kociej mamy i maluchów, zamów wysokobiałkowe jedzenie dla swojego pupila.
-
choroby
Jeśli Twoje zwierzę cierpi na przewlekłe choroby, warto zadbać o dopasowanie odpowiedniego pożywienia do jego potrzeb. W ten sposób możliwe jest wsparcie kociego organizmu oraz szybszy powrót do formy i prawidłowego funkcjonowania.
-
brak apetytu spowodowany niesmaczną karmą
Koty, tak jak i ludzie mają swoje preferencje smakowe. Do tego karma może się im zwyczajnie znudzić lub przestać im smakować ze względu np. na zmianę składu. W takim wypadku nie można dopuścić do długotrwałego nieprzyjmowania pokarmu, tylko należy wdrożyć bardziej atrakcyjne pożywienie dla kociego niejadka.
-
znalezienie karmy o lepszym składzie
Człowiek się uczy przez całe życie, dlatego część opiekunów wraz z poznawaniem nowych informacji, decyduje się na zmianę karmy u kota na pożywienie wysokiej jakości. W ten sposób można zadbać o prawidłową suplementację niezbędnych składników odżywczych.
To tylko kilka sytuacji, w których następuje zmiana karmy u kota.
Zmiana karmy u kota – jak powinna przebiegać?
Jeśli decydujesz się na to, by przestawić sposób żywienia swojego pupila, warto wykazać się wtedy cierpliwością. Zbyt nagła zmiana karmy u kota może skutkować zestresowaniem się zwierzęcia, a także problemami trawiennymi, takimi jak biegunka, wzdęcia czy wymioty. Zatem najlepiej rozłożyć ten proces w czasie. Zacznij najpierw od niewielkiej ilości nowego pożywienia zmieszanego z dotychczasowo podawaną karmą. Po kilku dniach możesz konsekwentnie zwiększać proporcję karmy, aż dojdzie do pełnego przestawienia się. Jeśli jednak Twoje zwierzę niechętnie podchodzi do nowego pożywienia, warto spróbować kilku metod:
-
polanie nowej karmy aromatycznym olejem lub saszetką,
-
wyczyszczenie miseczek,
-
ograniczenie przysmaków podawanych między karmieniem.
W ten sposób zmiana jedzenia u kota może przebiec sprawniej.
Czy kot może jeść tylko suchą karmę?
Suche pożywienie charakteryzuje się doskonałym zbilansowaniem, a przy tym jest niezwykle wygodne w porcjowaniu oraz przechowywaniu. Do tego nawet po otwarciu przez długi czas zachowuje swoje właściwości odżywcze i smakowe. Jednak wielu opiekunów zastanawia się, czy kot może jeść tylko suchą karmę? Jak najbardziej, pod warunkiem że wybierzesz produkt o świetnym składzie. Wysokiej jakości sucha karma dla kotów zapewni niezbędne substancje odżywcze do prawidłowego funkcjonowania zwierzęcia. Należy jednak wtedy przypilnować pupila, aby spożywał więcej wody. To dobre rozwiązanie dla opiekunów, u których kot nie chce jeść mokrej karmy.
Stary kot nie chce jeść – jak postępować?
Niestety, ale zwierzęta również nie są obojętne na upływ czasu i się starzeją. Wraz z wiekiem można zaobserwować również spadek apetytu, jak i poziomu aktywności fizycznej. Co zrobić, jednak gdy stary kot nie chce jeść? Warto zastanowić się wtedy, gdzie leżą przyczyny braku łaknienia. Niechęć do jedzenia może być spowodowana wieloma powodami, zarówno natury psychicznej, jak i fizycznej. Jeśli chcesz, by Twoje zwierzę cieszyło się dobrym apetytem, ogranicz wszelkie stresujące sytuacje dla niego. Co więcej – warto w takiej sytuacji również zwrócić uwagę na stan uzębienia. Jeśli zwierzę dotąd było karmione suchą karmę, a teraz nie wykazuje chęci do spożywania pokarmu, być może przyczyną jest ból kłów lub ich słabsza kondycja. W takiej sytuacji pomocna może się okazać zmiana jedzenia u kota na mokre i łatwiejsze do spożycia. Warto również wyeliminować wszelkie powody natury zdrowotnej. Należy pamiętać, że każda głodówka trwająca powyżej doby jest niebezpieczna. Należy wtedy jak najszybciej uzyskać pomoc weterynaryjną.