Dodaj produkty podając kody
Kiedy zmienić karmę dla małych kotów dla dorosłego kota?
Małe kocięta są rozkoszne, jednak ich dorastanie to naturalny proces rozwoju. Warto wtedy zadbać o to, aby dopasować odpowiednie pożywienie dla nich, tak by cieszyły się dobrym samopoczuciem oraz zdrowiem. Wielu opiekunów martwi się procesem zmiany karmy oraz zastanawia się, w jaki sposób zrobić to poprawnie. Dowiedz się, kiedy kot staje się dorosły oraz jak przyzwyczaić go do nowego pożywienia.
Jedzenie dla małych kotów – jakie jest?
Małe kocięta bardzo szybko rosną i nabierają masy, również mięśniowej. Dlatego w ich jadłospisie nie może zabraknąć wysokiej jakości białka, który jest budulcem tkanek. W karmach dla kociąt znajdują się także odpowiednie ilości minerałów niezbędnych do rozwoju , takich jak:
-
cynk,
-
fosfor,
-
magnez,
-
żelazo,
-
wapń.
W jadłospisie dla maluszków muszą być także takie substancje jak tauryna, prebiotyki wspomagające budowę flory bakteryjnej i przeciwdziałające biegunkom, oraz witaminy. Tak odżywione kocię będzie mieć niezbędne składniki do budowy kośćca, zębów oraz prawidłowego rozwoju narządów. Odpowiednia suplementacja pierwiastków, witamin i minerałów ogranicza ryzyko pojawianie się krzywicy. To, co odróżnia karmę dla małych zwierząt od pożywienia dla dorosłych, to również wysoka zawartość siary bogatej w przeciwciała i immunoglobiny pozwalające na wykształcenie silnego układu odpornościowego. Jedzenie dla kociąt ma mniejszy rozmiar, tak by zwierzę bez trudności poradziło sobie z pogryzieniem go oraz przełknięciem.
Czy mały kot może jeść karmę dla dorosłych?
Niektórzy mogą się zastanawiać, czy istnieje zasadnicza różnica pomiędzy pożywieniem dla maluchów a tym dla starszych zwierząt. Na pytanie, czy mały kot może jeść karmę dla dorosłych, istnieje odpowiedź odmowna. Takie żywienie byłoby niekorzystne dla malucha. Przede wszystkim młode zwierzę ma delikatniejsze kły i mniejszą szczękę. Duże kawałki przeznaczone dla dorosłego kota będą zbyt trudne w rozdrobnieniu, a w efekcie mogą doprowadzić nawet do zadławienia się. Do tego już wiesz, że jedzenie dla małych kotów zawiera więcej minerałów oraz substancji niezbędnych do rozwoju młodego organizmu. Ich niedobór nie tylko wpłynąłby niekorzystnie na samopoczucie zwierzaka, ale mógłby doprowadzić także do pojawienia się schorzeń rozwojowy czy wad w budowie. Słabe kości i niedostatecznie zbudowany układ immunologiczny sprawią, że zwierzak będzie chorowity oraz podatny na kontuzję i infekcję. Zatem należy pamiętać, że to, co mogą jeść małe koty, nie jest tożsame z karmą dla dorosłych zwierząt.
Kiedy kot staje się dorosły?
Warto zatem zastanowić się, kiedy jest odpowiedni czas na zmianę karmy u kota. W tym celu należy dowiedzieć się, jaki jest cykl życia malucha. Kiedy kot jest dorosły? Zazwyczaj takim mianem określa się zwierzęta, które ukończyły 12 miesięcy i wtedy należy przestawić je z jedzenia dla maluchów na odpowiednią karmę. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku szybszego rozwoju kociąt, weterynarz może zalecić szybszą zmianę pożywienia lub wręcz przeciwnie. Wiele zależy zatem od zdrowia i formy zwierzaka.
Zmiana karmy u kota – jak powinna przebiegać?
Jeśli już nadszedł czas na zmianę jedzenia dla kociąt, na karmę dla dorosłych kocurów, warto zaplanować odpowiednio ten proces. Nagłe i drastyczne przestawienie mogłoby skutkować problemami trawiennymi, biegunkami i wymiotami. Znacznie lepszym działaniem jest stopniowe zmienianie kociego jadłospisu. Najlepiej przeprowadzać ten proces w tygodniowych odstępach. W pierwszym okresie zmień jedynie ¼ dziennej porcji. W następnym tygodniu stosuj już proporcje 50:50. W ten sposób zmiana karmy u kota przebiegnie znacznie łatwiej, a Ty w ten sposób możesz uniknąć obciążania jego układu trawiennego.
Kiedy kot jest dorosły – jaką karmę wybrać?
Wybór odpowiedniego pożywienia również ma istotne znaczenie u starszego pupila. Karma dla dorosłego kota powinna być bogata w mięso, które zapewnia zwierzęciu białko oraz cenne tłuszcze. Nie może w niej zabraknąć także ważnych aminokwasów, minerałów, pierwiastków i witamin. W zależności od stanu zdrowia zwierzęcia warto zdecydować się na produkt uniwersalny lub dostosowany do potrzeb czworonoga. Dla pupili o wrażliwych brzuszkach zaleca się stosowanie karm specjalistycznych mokrych dla kota. W ten sposób możesz zapobiec ewentualnym podrażnieniom oraz problemom trawiennym, a przy tym zadbasz o odpowiednie odżywienie pupila.
Wybór pomiędzy suchą karmą a mokrą, zależy w dużej mierze od preferencji zwierzaka, gdyż oba rodzaje pożywienia mają mnóstwo plusów. Co do zasady karmienie granulkami wiąże się z większą wygodą oraz łatwiejszym przechowywanie. Natomiast mokra karma dla kotów jest odpowiednia, gdy Twoje zwierzę jest niejadkiem i ma tendencję do grymaszenia przy misce. Częstym działaniem jest podawanie kilku porcji suchego oraz mokrego pokarmu dla urozmaicenia jadłospisu. Warto jednak pamiętać, aby wybierać pożywienie o świetnym składzie oraz wysokiej zawartości mięsa lub ryb. Wtedy zadbasz o odpowiednią dietę dla dobrego samopoczucia i formy kota.