Dodaj produkty podając kody
Co jedzą króliki domowe? Dieta królika, czyli co może jeść królik?
Siano to podstawowe pożywienie królika domowego. Łatwo jest się domyślić, co jeszcze jedzą te zwierzęta – na podstawie tego, gdzie żyją w naturze, a jest to łąka. To oznacza, że główne źródło jedzenia stanowią korzenie roślin, zioła, kłosy traw, czy suche pędy drzew i krzewów. Kiwizoo oferuje pełnoporcjowe karmy dla królika najwyższej jakości.
Co jedzą króliki?
Jak zostało wcześniej wspomniane – głównym źródłem pożywienia królików, jest siano, które powinno stanowić 75-80% dziennej dawki kalorycznej przyjmowanego przez to zwierzę pokarmu. Wyjątkowo aromatyczne i chętnie zjadane sianko dla królika dostępne w ofercie Kiwizoo.pl poprawi samopoczucie Twojego ulubieńca i przybliży go do jego naturalnych warunków. Przy wyborze tego pokarmu, kieruj się przede wszystkim tym, czy zostało ono zebrane ze słonecznych, naturalnych łąk. Oferowane przez naszą firmę Kiwizoo.pl pożywienie spełnia ten wymóg. Stanowi niezbędny składnik zdrowego odżywiania gryzoni i zajęczaków. Zaletą proponowanego pokarmu jest to, że ma dużą zawartość włókien fibrynowych, które znakomicie regulują przemianę materii. Ponadto bogate jest w minerały i zioła. Do sianka dla królika dokładana jest babka lancetowata i szerokolistna.
Teraz nasuwa się pytanie – co jedzą króliki oprócz wspomnianego sianka? Będą to np.:
- zioła, owoce, kwiaty,
- różnorodne przysmaki – dropsy, ciasteczka, kolby i smakersy,
- pokarm dla królika.
Co jada królik domowy, czyli zioła, kwiaty i owoce
Bez żadnych przeszkód karm królika domowego różnymi owocami takimi jak np. banany, morele (bez pestek), brzoskwinie (bez ogonka), śliwki (bez pestek i ogonków), maliny, mango (bez pestki), truskawka (wraz z liśćmi), jabłko i gruszka. Dieta królika to również różnego rodzaju zioła, które te zwierzęta domowe wręcz uwielbiają. Do nich można zaliczyć:
- mniszek lekarski, który polecany jest do karmiących króliczych matek,
- świeża, sucha i kiszona gorczyca polna,
- mlecz zwyczajny,
- świeża jasnota różowa,
- przelot zwyczajny mieszany z innymi ziołami,
- tasznik pospolity.
Zioła dla królika, owoce i warzywa, które dostępna w ofercie sklepu Kiwizoo.pl to np. jeżyna liofilizowana, mango liofilizowane, papaja liofilizowana, łuskane nasiona dyni, babka szerokolistna, malwa czarna, jeżówka purpurowa, nagietek, koper włoski, natka pietruszki, korzeń cykorii, buraczek, marchewka, czy pieniek brzozowy z ziołami.
Dieta królika – najważniejsze zasady!
To, jak ważna jest dieta królika, powinien wiedzieć, każdy jego właściciel. Mając już to zwierzątko w domu, zadbaj o jego dietę, ponieważ, jeśli będzie ona dobrze skomponowana – zapobiegnie chorobom zębów i problemom z układem trawiennym. Zainteresuj się więc, co jedzą króliki domowe. Dobierz taki pokarm dla królika, który zapewni mu zdrowe i długie życie. Jednak teraz nasuwa się zasadnicze pytanie, skąd wiedzieć, jakie pożywienie dla Twojego ulubieńca, będzie najlepsze? Na pewno pomoże Ci w tym wiedza na temat zachowań żywieniowych i przebiegu procesów trawiennych. Oto kilka zasad, które dotyczą odżywiania się tego zwierzątka domowego:
1. Regularnie i stale podawaj pokarm dla królika
Pokarm dla królika bogaty w błonnik to najlepszy wybór dla tego zwierzaka! Jeśli będzie ciągłe żuł i siekał pożywienie – jego zęby trzonowe odpowiednio będą się zużywać. W odwrotnej sytuacji, gdy ścieranie jest niewystarczające, to niestety, ale dochodzi do skrzywienia i zaostrzenia zębów. Na skutek czego pojawią się ropnie szczęki, infekcje ropne i wady zgryzu. Teraz już wiesz, jak często karmić królika, po prostu – regularnie. Dobór pokarmu jest również istotny, ponieważ w przypadku, gdy będzie on niewłaściwy i wysokoenergetyczny, nastaną problemy trawienne, prowadzące do biegunki. W najgorszej sytuacji, czyli wtedy, gdy wytworzą się toksyny – dojdzie do śmierci królika.
2. Podawaj pokarm, który jest odpowiedni dla królika
Kiwizoo.pl przychodzi tutaj z pomocą! Oferuje różnorodne przysmaki dla królika, ale oczywiście nie tylko. Proponujemy też najróżniejszy karmy dla tych zwierzaków, które bogate są w:
- błonnik,
- zioła,
- warzywa,
- owoce,
- minerały,
- olej sojowy.
Jeśli chcesz skomponować odpowiednią dietę dla królika, bez przeszkód wzoruj się na tym, co jedzą dzikie króliki. Uwzględnij tutaj takie produkty jak np.:
- wysokiej jakości siano,
- zioła,
- kolby dla królika,
- dropsy dla królika,
- witaminy,
- przysmaki.
Ile wody podawać królikowi?
Jak karmić królika już mniej więcej wiesz, ale ważną sprawą jest także ilość podawanej wody. Zapewnij temu zwierzątku stały dostęp do niej! Podawaj ją w specjalnie przeznaczonej do tego miseczce, najlepiej ceramicznej. Z tego względu, iż królik lubi zrzucać pojemnik do góry nogami, wybierz taki, który będzie na tyle ciężki, że Twój ulubieniec nie napsoci. Inną opcją jest także wybór poidełka, jednak ma ono pewne swoje wady, a jedną z nich jest to, że sprawia trudność przy korzystaniu z niego. Nie jesteś w stanie też dobrze go umyć, przez co namnażają się bakterie. Czasami też ustnik zamyka się, a wtedy króliczek nie ma możliwości napicia się wody. Bez względu na to, na co się zdecydujesz – pamiętaj o tym, aby przynajmniej raz dziennie wymieniać wodę na świeżą.
Jakie owoce może jeść królik?
Warzywa i owoce to świetny dodatek do diety dla królika, podawaj je raczej jako przysmak. Nie lekceważ tego faktu, że niektóre z nich mogą wywoływać – biegunki, wzdęcia oraz inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Zaleca się podejść do tej sprawy indywidualnie, ponieważ część królików dobrze reaguje na sporą ilość warzyw, natomiast u innych pojawiają się problemy zdrowotne. Owoce są kaloryczne ze względu na zawarty w nich cukier, dlatego też podawaj je w ograniczonych ilościach. Oto lista warzyw i owoców, które uszakami mogą przyjmować:
- marchew,
- pietruszka,
- burak czerwony,
- seler,
- papryka,
- kabaczek,
- cukinia,
- malina,
- truskawka,
- porzeczka,
- belon,
- banan,
- gruszka,
- jabłko.
Jednak oczywiście owoców i warzyw, które możesz podawać swojemu ulubieńcowi, jest znacznie więcej. Wiele owoców liofilizowanych znajdziesz w ofercie sklepu Kiwizoo.pl.
Jakie warzywa może jeść królik?
Warzywa nie mogą zdominować diety króliczej. Wydawać by się mogło, że to korzeń marchwi jest podstawowym jego pożywieniem, lecz nie jest to prawdą, ponieważ takim pokarmem jest siano. Podawaj warzywa uszatkowi, ale z umiarem, bo w przeciwnym wypadku dojdzie do otyłości i przerostu zębów. Możesz je kroić, jednak też nie zbyt drobno. Przykładowe propozycje poznałeś już wcześniej.
Jakie sianko dla królika?
Sianko w diecie królika jest bardzo ważne, ponieważ dostarcza temu zwierzęciu niezbędnych do życia składniki odżywcze. To źródło białka, tłuszczu i węglowodanów. Zawiera również błonnik i włókna surowe, które dobrze wpływają na jelita. Wybór odpowiedniego sianka nie możesz bagatelizować. Najlepsze będzie takie, które jest długie i grube. Taki produkt wspomaga ścieranie zębów królika. Na Kiwizoo.pl znajdziesz wysokiej jakości, świeże sianka, które zostały przygotowane z myślą o Twoim pupilu. Pomyśl o zakupie np. jaśkowego sianka, pochodzących z naturalnych łąk, wzbogaconego rumiankiem. Zawiera ono też nagietek, brzozę, mniszek lekarski, co stanowi doskonałą dietę i urozmaica jadłospis. Proponuje również sianko wzbogacone:
- owocami leśnymi,
- pokrzywą,
- melisą,
- ziołami,
- miętą,
- rumiankiem.
Jakie zioła dla królika będą najlepsze?
Zioła to ulubiona przekąska króliczków, która ma dobroczynne właściwości. Charakteryzują się one nieprzeciętnymi walorami smakowymi. Zielenina jest niezwykle pomocna w profilaktyce, a nawet terapii niektórych schorzeń. Zioła dla królika są dobre, ponieważ:
- regulują metabolizm,
- ograniczają problemy z oddychaniem,
- wzmacniają odporność,
- poprawiają stan skóry i sierści,
- skutecznie wspomagają pracę układu pokarmowego, krążenia i moczowego.
Najlepsze zioła to babka lancetowata, babka szerokolistna, krwawnik pospolity, mniszek lekarski, gwiazdnica pospolita. Kiwizoo.pl oferuje np. pieniek brzozowy z ziołami, ostropest plamisty, ziele ślazu, jarmuż, czy lucernę.
Jakie gałązki może jeść królik?
Uszaki wręcz uwielbiają gałązki! Dzięki nim króliczki równomiernie ścierają swoje stale rosnące zęby. Jedzenie ich sprawia im ogromną przyjemność, potrafią się tą czynnością zająć przez długie godziny. Dlatego też nie wahaj się i codziennie dostarczaj swojego pupilowi gałązki. Możesz się w nie zaopatrzyć w naszym sklepie Kiwizoo.pl.
Ile razy dziennie karmić królika?
Wszystko to zależy od szeregu zmiennych takich jak np. wiek zwierzęcia i poziom rozwoju. Podczas ustalenia ilości, bierze się też pod uwagę rodzaj żywności. Siano powinno stanowić 70% diety dla królika. Karmienie nim rozpocznij w momencie, gdy uszaty skończy półtora miesiąca. Królik ma mieć zawsze dostęp do świeżego jedzenia! Warzywa dawkuj umiarkowo, ich porcja nie może przekraczać 10% masy ciała zwierzęcia. Owoce również podawaj w małych ilościach. Jak często karmić królika? Zakłada się, że te zwierzęta powinny jeść dwa razy dziennie. Pamiętaj, żeby dostarczyć im witaminy, w ofercie sklepu Kiwizoo.pl znajdziesz np. preparat na trawienie dla gryzoni, olej z łososia, kostkę wapienną naturalna, czy witaminę c w kroplach. Witaminy dla królika również są bardzo ważne!
Czego nie może jeść królik?
Niestety, niektóre produkty powodują u królików – długotrwałe problemy zdrowotne. Mogą wywołać ciężkie, ostre choroby. Jeśli nie będą leczone, doprowadzą do śmierci Twojego pupila. Dlatego zadbanie o prawidłowy jadłospis dla niego, jest szalenie istotne. Nie wolno podawać królikom suszonych warzyw i owoców, ponieważ ich zwiększona konsumpcja prowadzi do znacznego przyrostu ciała. Kawałeczki tych produktów nieraz bywają bardzo trwałe, a to nie dobrze, gdyż mogą spowodować przesuwanie się poszczególnych zębów trzonowych przez nieprawidłowe obciążenia. Na liście zakażonego pokarmu dla królika znajdują się także zboża. Zawierają dużą ilość skrobi, więc jeśli Twój ulubieniec będzie je spożywać – dojdzie do negatywnej zmiany flory jelitowej w wyrostku robaczkowym. Dla królika nie są zdrowe również sucharki, suszony chleb i pieczywo chrupkie. Te produkty dostarczają dużo kalorii i skrobi.
ZDOBĄDŹ WIĘCEJ INFORMACJI O KRÓLIKACH MINIATURKACH
Jakie zioła może jeść królik domowy?
Jakie owoce może jeść królik domowy?
Czego nie może jeść królik domowy?
Jakie warzywa może jeść królik domowy?
Jakie gałązki może jeść królik domowy?