Dodaj produkty podając kody
Czego nie może jeść królik domowy?
Królik domowy to bardzo urocze zwierzątko o miękkim futerku i ciepłym spojrzeniu. Osoby, które decydują się na posiadanie króliczka, starają się uzyskać, jak najwięcej informacji na temat jego pielęgnacji i żywienia. Warto sprawdzić, jaka karma i jakie przysmaki – będą dla niego odpowiednie.
Żywienie królika domowego
Mogłoby się wydawać, że warzywa i owoce mogą być podawane temu zwierzęciu – bez ograniczeń. Jednak jest to nie prawda. Takie przysmaki dla królika absolutnie nie są podstawą jego diety. Nie zadbają one odpowiednio o zęby, co doprowadzi do ich przerostu. Spożywane w sporej ilości powodują otyłość. Jednak nie zmienia to faktu, że króliki uwielbiają świeże warzywa, po prostu bardzo im one smakują. Dlatego nie musisz całkowicie rezygnować z ich podawania, ale powinieneś stanowczo zachować umiar.Na temat tego, czego nie może jeść królik, musisz wiedzieć też to, że serwowanie im ludzkich, przetworzonych produktów nie jest właściwym rozwiązaniem. Takie działanie doprowadzi do poważnych problemów zdrowotnych, które związane są z jelitami, trzustką, czy żołądkiem.
Co możesz, a nawet powinieneś serwować codziennie swojemu ulubieńcowi?
W diecie królika nie może zabraknąć siana! Wysokiej jakości sianko kupisz w naszym sklepie Kiwizoo. Ma ono stanowić 80% pożywienia, które pupil może spożywać. Ważne jest też to, aby do tego produktu – uszaty przyjaciel miał nieograniczony dostęp. Karma dla królika również znajduje się w ofercie Kiwizoo. Proponowane przez nas produkty charakteryzują się niezwykle bogatą formułą. Pokarmy dostarczają królikowi wszystkich niezbędnych komponentów. Warto także serwować im zdrowe smakołyki takie jak zioła i korzenie.
Układ pokarmowy królika. Prawidłowe funkcjonowanie
Króliki mają złożony system układu pokarmowego. Aby to zwierzątko było zdrowe i miało dobre samopoczucie – układ pokarmowy i wszystkie części muszą współpracować ze sobą. Do zmian w funkcjonowaniu przewodu pokarmowego, motoryce i florze przyczynia się:
- brak ruchu,
- niewłaściwa dieta,
- stres,
- niektóre antybiotyki.
Dlaczego tak ważne jest odpowiednie skomponowanie króliczej diety?
Stworzenie odpowiednio zbilansowanej diety dla królika to Twój obowiązek, gdy zdecydujesz się na to, aby przyjąć to zwierzę do swojego domu. Układ trawienny jest bardzo wrażliwy na produkty, z którymi człowiek nie ma najmniejszego problemu. To, czym karmisz uszatego przyjaciela, jest szalenie ważne, ponieważ konsekwencje niestrawności są bardzo poważne. Najlepsze pożywienie dla królika to te, które jest lekkostrawne i bogate w korzystne składniki odżywcze.
Produkty, którymi nie powinieneś karmić królika to…
Czego nie dawać królikowi do jedzenia? Oto lista produktów:
1. Nasiona owoców
Toksyczne nasiona zawierają np. jabłka, czy arbuzy. Dlatego też przed podaniem swojemu króliczkowi tego przysmaku – posiekaj go, a następnie dokładnie obejrzyj.
2. Ziemniaki
Króliczki nie powinny jeść ziemniaków, ponieważ składają się one prawie wyłącznie z węglowodanów w postaci złożonej skrobi. Podawanie ich tym zwierzętom prowadzi do zastoju przewodu pokarmowego przez negatywny wpływ na bakterie jelitowe królika.
3. Ziarna i produkty zbożowe
Pieczywo, ciasteczka, krakersy nie są wskazane dla królików! Tak samo również jak ryż, owies, czy pszenica, które są zbyt pełne węglowodanów dla Twojego ulubieńca. Serwowanie ich zwierzakowi doprowadzi do niebezpiecznej blokady trawiennej.
4. Orzechy
Orzechy to kolejny produkt, który widnieje na liście rzeczy, które nie powinny znaleźć się w jadłospisie królika. Mogą one bowiem zakłócać pracę układu pokarmowego uszatka.
5. Gotowane potrawy
Gotowane jedzenie także nie jest wskazane dla króliczka z tego powodu, iż może doprowadzić do poważnych zaburzeń żołądkowo-jelitowych. Przyczyną tego stanu rzeczy będzie zapewne – zakłócenie delikatnych bakterii jelitowych.
To tylko niektóre produkty, których króliki nie powinny spożywać. Dieta królicza nie powinna składać się również z:
- fasoli,
- żywności o wysokiej zawartości cukru,
- cebuli i czosnku,
- czekolady,
- niezidentyfikowanych dzikich roślin,
- rabarbaru,
- awokado.
Trujące rośliny dla królika
W Twoim ogrodzie lub domu mogą znajdować się rośliny trujące dla królika. W zasięgu tego zwierzęcia nie powinny znaleźć się rośliny cebulowate takie jak np.:
- czosnek,
- cebula,
- szczypiorek.
Gdy króliczek weźmie do swojego pyszczka taką roślinę, może to spowodować pojawienie się wzdęć i poważnych problemów z układem trawiennym. Twój pupil może sam poczęstować się tulipanami, które nie są dla niego dobre. Ta roślina posiada w swoim składzie związki toksyczne zarówno dla ludzi, jak i dla królików. Uważaj także na:
- konwalię majową,
- cykutę,
- oleander.
Zatrucie u królika. Jak się objawia?
Króliki nie są w stanie wymiotować, co oznacza, że pozbycie się trucizny z ich ciała nie jest możliwe. Do objawów zatrucia należy:
- tkliwość brzucha,
- wymioty,
- apatia,
- biegunka,
- podwyższona lub niska temperatura,
- brak apetytu,
- nieregularne tętno,
- napady padaczkowe,
- śmierć,
- słabość,
- zgarbiona postawa,
- krwawienie zewnętrzne lub wewnętrzne.
Gdy zauważysz choć jeden z symptomów, które zostały wymienione powyżej – niezwłocznie udaj się do weterynarza.
Tych pokarmów królikowi nie podawaj!
Błędnym przekonaniem jest to, że króliki powinny być karmione pokarmem w stylu musli. Takie pożywienie zawiera dużo cukru i skrobi, co powoduje to, że trudno jest strawić temu małemu zwierzęciu. Dieta wysokocukrowa jest w przypadku królika stanowczo odradzana! Bo, jeśli zlekceważysz tę żywieniową wskazówkę, Twój pupil znacząco przybierze na wadze. Pojawiają się też inne problemy zdrowotne. Nie możesz też podawać królikom produktów mlecznych, które w tym przypadku doprowadzają do próchnicy zębów i przyrostu masy ciała.
Obalamy mity żywieniowe królika
Niektórzy twierdzą, że siano to tylko ściółka, a jest wręcz odwrotnie. To główne źródło pożywienia królika. Kolejnym mitem jest to, że te zwierzęta jedzą sałatę. Tak, możesz ją podawać swojemu pupilowi, ale stopniowo, aby uniknąć problemów trawiennych. Uważaj na sałatę lodową, która zawiera laktarium (w dużych ilościach jest szkodliwe). Gdy myślimy o króliczkach, wyobrażamy sobie je z marchewkami. Jednak to warzywo nie może stanowić głównego źródła pożywienia, ponieważ jest bogate w cukier.
ZDOBĄDŹ WIĘCEJ INFORMACJI O KRÓLIKACH DOMOWYCH
Jakie zioła może jeść królik domowy?
Jakie owoce może jeść królik domowy?
Jakie warzywa może jeść królik domowy?
Jakie gałązki może jeść królik domowy?
Co jedzą króliki domowe? Dieta królika, czyli co może jeść królik?