Dodaj produkty podając kody
Jakie warzywa może jeść królik domowy?

Podstawą żywienia dla królika jest siano i suszone lub świeże zioła. Warzywa są czymś w rodzaju dodatku do diety, które mogą zostać wprowadzone dopiero po 4 miesiącu życia. Na początku podawaj suszone, aby sprawdzić, czy nic Twojego pupilowi nie dzieje się po nich. Pamiętaj też, aby nie przesadzić z podawaną ilością, wszystkie nowości wprowadzaj stopniowo.
Jakie warzywa może jeść królik?
Królik lubi smakołyki takie, jak warzywa, jednak nie może też z nimi przesadzić, ponieważ w przeciwnym wypadku – doprowadzą do otyłości i przerostu zębów, co może powodować u Twojego pupila znaczny dyskomfort. Zakłada się, że warzywa powinny wypełniać nie więcej niż 15% króliczej diety. Nie wolno też podawać całego przysmaku na raz, tylko najlepiej jest podzielić go na kawałki. Pokrój warzywa, ale niezbyt drobno. Możesz podawać uszatym np.:
- buraka,
- korzeń pietruszki,
- paprykę,
- korzeń marchewki,
- korzeń selera.
Wspaniałej jakości warzywa od Kiwizoo dla Twojego królika
Kiwizoo.pl proponuje wysokiej jakości produkty, które możesz podawać swojemu królikowi. Idealnym przysmakiem dla Twojego pupila będzie Vita herbals smakers czerwone warzywa. To przysmak, który jest kompozycją warzyw o czerwonej barwie, a jest to:
- marchewka,
- pomidor,
- czerwona słodka papryka.
Ten produkt stanowi idealne uzupełnienie diety, jest bombą witaminową, oddziałującą na pracę serca. Zawiera żelazo, potas, magnez i wapń. W warzywach są też witaminy, które wpływają korzystnie na system odpornościowy. Doskonałą propozycją, która na pewno zasmakuje zwierzęciu, jest Herbal pets karma ziołowo-warzywna, czyli źródło naturalnych witamin i odżywczych składników mineralnych. Pokarm dla królika godny poleca to również Vitapol vita herbal warzywna grządka dla gryzoni i królika. W tym produkcie znajduje się np. fasolka szparagowa, która stanowi cenne źródło białka roślinnego oraz licznych soli mineralnych.
Warzywa dla królika. Jakie wybrać?
Warzywa to alternatywa dla roślin łąkowych. Takie przysmaki dla królika są przez nich lubiane, chętnie zjadane, po prostu smakują im. To zdrowie pożywienie, które bogate jest w składniki odżywcze, witaminy i wodę. Włącz do jadłospisu warzywa liściaste np.
- różnego rodzaju nacie,
- liście rzodkiewki,
- koper,
- liście selera,
- szpinak,
- szczaw,
- mangold.
Polecane są także różnego rodzaju sałaty, czyli:
- cykoria,
- dębowa,
- rzymska,
- masłowa,
- lodowa,
- lollo,
- endywia.
Nie wahaj się podawać również takie rośliny kapustne jak kapusta pekińska, włoska, biała, szpiczasta, czy brokuły, liście kalafiora, liście kalarepy, brukselkę. Ważną zasadą jest to, żeby warzywa podawać stopniowo, czyli rozpocznij od żywienia królika – garstkami dobrze tolerowanych produktów. Najlepiej, aby w posiłku znajdowało się przynajmniej 5 warzyw.
Przełam żywieniową monotonię – karm królika warzywami
Warzywa nie tylko smakują króliczkom, ale też są dla nich świetną rozrywką. Dobre i smakowite przekąski zachęcają do żerowania i stymulują zmysły. Warzywa dla królika wykorzystaj jako przynęty dla nich. Możesz też nimi nagradzać swojego pupila podczas szkolenia, czy oswajania. Kolejną zaletą podawania warzyw króliczkom jest to, że takie pożywienie właściwie zadba o stale rosnące zęby. Zaspokaja również naturalną potrzebę gryzienia!
Królik. Jakie podawać warzywa?
Doskonałym pomysłem jest samodzielne skomponowanie różnego rodzaju warzyw, owoców i ziół. Przy podawaniu tego rodzaju produktów, również powinieneś przestrzegać pewnych zasad. Bardzo ważna jest więc:
- różnorodność przy wyborze przekąsek dla królika – dlatego też dobieraj takie warzywa i owocowe, które Twój pupil faktycznie lubi jeść,
- przygotowywanie posiłków składających się z co najmniej 3 różnych warzyw,
- podawanie warzyw, które pochodzą od sprawdzonego producenta,
- serwowanie warzyw, na których nie zostały zastosowane chemiczne środki ochrony roślin,
- przed podaniem – umycie, wysuszenie i obejrzenie produktu,
- niepodawanie nadpsutych, spleśniałych, czy niedojrzałych warzyw.
Warzywa szkodliwe dla królika
Niestety, ale nie każde warzywa będą dobre dla Twojego pupila. Domowy królik nie toleruje pewnych warzyw, a ich podanie skutkuje zatruciem i nieprzyjemnymi dolegliwościami trawiennymi. Do takich należy cebula, czosnek, por, szczypiorek, rabarbar, awokado i cytrusy. W ograniczonych ilościach serwuj królikowi takie produkty jak np.:
- szpinak,
- szczaw,
- ziemniaki.
Zatrucie królika. Co robić w takiej sytuacji?
Przez nieuwagę może się zdarzyć tak, że podasz swojego królikowi jakiś zakazy produkt. Jeśli jest to jednorazowe spożycie, poważnych konsekwencji u zwierzaka nie będzie. Główne objawy, jakie mogą się wtedy pojawić to:
- gorączka,
- biegunka,
- zaburzenia neurologiczne,
- apatia,
- utrata apetytu.
Gdy zauważysz u króliczka takie symptomy pod żadnym pozorem, nie działaj na własną rękę, a zabierz go niezwłocznie do lekarza.
Żywienie młodego królika domowego
Warzywa i owoce, jak już wiesz – to cenny dodatek w diecie królika domowego, której nie mogą zdominować. Te zwierzaki zajadają się korzeniami marchwi, selerem, czy pietruszką. Jeśli te warzywka będą podawane w niewielkiej ilości – nic się nie stanie, ale gdy będziesz je serwować w nadmiarze – może to doprowadzić do otyłości i przerostu zębów. Tak samo ważne jest wiedzieć w temacie diety młodego królika to, że różni się ona w pewnym stopniu od diety królika dorosłego. Wynikiem tego jest niedojrzałość układu pokarmowego. Jadłospis swojego zwierzaka skomponuj tak, aby był bogaty w białko, minerały i dużo kalorii. Zapewnij uszatemu nieograniczony dostęp do sianka! Pod żadnym pozorem nie podawaj królikowi takiego jedzenia jak np. słodycze, chipsy, czy paluszki. Nie może jeść pieczywa, orzechów, produktów zbożowych i ziemniaków! Nie jest też wskazana sałata lodowa, czosnek i cebula.
Doskonałej jakości produkty dla Twojego królika możesz kupić w atrakcyjnej cenie na Kiwizoo.pl. Znajdziesz tam dropsy i ciasteczka dla królika, witaminy, zioła, owoce, kwiaty, sianko, kolby, smakersy i pokarm. To pożywienie dostarczy Twojemu pupilowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Zapewni mu zdrowie i dobre samopoczucie.
ZDOBĄDŹ WIĘCEJ INFORMACJI O KRÓLIKACH DOMOWYCH
Jakie zioła może jeść królik domowy?
Jakie owoce może jeść królik domowy?
Czego nie może jeść królik domowy?
Jakie gałązki może jeść królik domowy?
Co jedzą króliki domowe? Dieta królika, czyli co może jeść królik?